Biopsja fuzyjna prostaty
/zabieg wykonywany w ramach NFZ


Biopsja fuzyjna prostaty jest to metoda łącząca obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) z badaniem USG i jest to najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda do wykrywania raka gruczołu krokowego u pacjentów z utrzymującym się, podwyższonym lub rosnącym stężeniem PSA lub nieprawidłowym badaniem per-rectum.

Badania przesiewowe i diagnostyka

Mężczyźni powinni omówić z lekarzem ryzyko i korzyści wynikające z badań przesiewowych w kierunku raka gruczołu krokowego, aby podjąć świadomą decyzję o ich przeprowadzeniu. Badania przesiewowe gruczołu krokowego obejmuje oznaczenie stężenia PSA (antygenu swoistego dla gruczołu krokowego) we krwi oraz badanie per-rectum. Jeśli którykolwiek z tych badań jest nieprawidłowe, Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca wykonanie multiparametrycznego MRI prostaty a następnie biopsję fuzyjną prostaty.

Na czym to polega?

Pacjenci są najpierw poddawani badaniu rezonansem magnetycznym prostaty w celu identyfikacji wszystkich podejrzanych obszarów. Biopsja gruczołu krokowego z zastosowaniem fuzji wykorzystuje obrazy MRI, które nakładane są w czasie rzeczywistym na obraz z USG i umożliwiają pobranie wycinków z podejrzanych obszarów. To jednoczesne połączenie obrazów pozwala lekarzowi z dużo większą dokładnością uwidocznić i a następnie pobrać wycinki z podejrzanych obszarów podczas biopsji.

 


Ryc 1. Obraz multiparametrycznego rezonansu prostaty przedstawiający zmianę ogniskową w lewym
płacie prostaty prostaty - PIRADS 4

 


Ryc 2. W trakcie biopsji fuzyjnej prostaty pobrano wycinki zarówno ze zmiany ogniskowej (zaznaczonej na żółto) oraz z płata prawego i lewego prostaty. Wynik histopatologiczny wykazał raka prostaty wyłącznie ze zmiany ogniskowej (PIRADS 4) opisywanej w rezonansie prostaty.

 

Od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne rekomenduje wykonanie rezonansu magnetycznego prostaty u każdego pacjenta przed planowaną biopsją prostaty. W przypadku nieprawidłowego wyniku rezonansu zalecane jest wykonanie biopsji fuzyjne prostaty.

Wieloośrodkowe, randomizowane badanie kliniczne PRECISION w którym uczestniczyło 500 pacjentów (252 poddanych było biopsji fuzyjnej celowanej, 248 standardowej biopsji prostaty) wykazało, że zastosowanie biopsji fuzyjnej prostaty zwiększa wykrywalność raka prostaty istotnego klinicznie o 46% (95 vs 64 wykrytych raków prostaty).
Zabieg wykonywany jest w ramach NFZ w oddziale Urologii Szpitala w Kolbuszowej.